ראשי > LibreOffice > כנס ליברה אופיס – היומיים הראשונים

כנס ליברה אופיס – היומיים הראשונים

היום הראשון של הכנס נפתח במספר מילים של כל משתתף על עצמו, הפעילות הכללית שלו והפעילות שלו בליברה אופיס (או אופן אופיס, כי הרבה חבר'ה פעילים מספר רב של שנים). יש דיי הרבה חבר'ה מעניינים בקהל, כולל נציגים של מדינות ועיריות שרוצים להבין את הפרוייקט יותר לעומק, וגם נציגים של חברות מסחריות רבות שמשתלבות בקהילה.

הרצאת הפתיחה היתה סקירה של הפעילות בשנה האחרונה, מאז הפיצול מאופן אופיס, גם מבחינת העמותה (TDF) וגם מבחינת הפעילות שקשורה בליברה אופיס. בסה"כ מרשים מאוד לראות איך פיצול של פרוייקט מצליח להתרומם בעוד שהפרוייקט המקורי מת לחלוטין (ועכשיו, לאחר מהעבר ל-Apache, עוד לא ברור איך הם יתקדמו).

הלוגיסטיקה של הכנס עוד דורשת שיפור, בעיקר בגלל שהקנטינה מעולה למפגש חברתי, אבל מאוד קשה לעשות כאן הרצאות מקבילות, כאשר אין הפרדה אקוסטית בין המרחבים של ההרצאות השונות. השימוש בשני מקומות לכנס גם אינו אופטימלי, בעיקר כי לא בנו נכון את האפשרות להתנייד ביניהם. בקיצור – צריך להחליט באיזה מיקום אותה לאורך כל היום (ביום השני עשיתי את הטעות של לנסות ולעבור באמצע היום…).

לאחר הפסקה של חצי שעה כתוצאה מחור בלו"ז (קטע לא ברור כשזה מיד לאחר הרצאת הפתיחה של הכנס), הגיעה הרצאה בנושא הלוקליזציה, שהיתה טכנית מאוד. לאחר מכאן היה BoF בנושא לוקליזציה שלמרות שמעט אנשים הגיעו אליו, היה מוצלח ביותר ורוב הנקודות שהועלו בו הוצגו בהרצאת בזק ביום שלמחרת ע"י Andras (אחראי הלוקליזציה).

בחלק שלאחר הפסקת הצהריים הלכתי להרצאה בנושא "מצב האומה" של Impress. בעוד שלרוב ההרצאה הקשבתי בחצי אוזן כי היא מאוד טכנית, בחלק של השאלות והתשובות החלטתי להיות קצת חוצפן לשאול אותם מה עם תיקוני באגים במקום כל הזמן להוסיף פיצ'רים, כאשר הזכרתי להם את העובדה שרוב הפיצ'רים אינם רלוונטים לרוב המשתמשים (וזה גם משהו ידוע על אופיס של מיקרוסופט).

התשובה היתה שכמובן עושים תיקוני באגים, והציעו לי להצטרף ולעזור, משהו שאני לא יכול לעשות בגלל שאני לא אוהב לתכנת. אך במקום זאת הצעתי את עזרתי במיון באגים או כל דבר אחר שהמפתחים צריכים שאינו דורש תכנות. לאחר ההרצאה עשיתי שיחת המשך עם Thorsten Behrens שלאחר כמה דקות של שיחה על הצעה העזרה חיבר אותי ל-Christoph Noack ואיתו כבר דיברתי כשעה ומשהו על איך מקדמים כל מיני נושאי שמישות בתוכנה או PaperCuts כמו שמישהו הגדיר זאת (אם כי יש לנו הגדרה טיפה שונה מזאת של אובונטו). בנתיים הצטרפתי לרשימות העיצוב והייעוץ של הפרוייקט כדי שאוכל לעזור טיפה במה שהולך שם, ולאחר הכנס נראה איך מתקדמים באיסוף בעיות קטנות אך מעצבנות בליברה אופיס.

שאר היום היה מבחניתי זמן מעולה לעבודה, כאשר העובדה שאני יושב בהרצאה מבטלת חלק גדול מההפרעות (אנשים לא ניגשים לדבר איתך וכו'). להרצאות הקשבתי בחצי אוזן, כך שמידי פעם שמעתי דברים מעניינים ועשיתי הפסקה בעבודה. במקביל למצגת שלי שעבדתי עליה, התחלתי לעבוד על התרגום לעברית של גרסה 3.5 שתצא בפברואר.מצב התרגום השתפר בכמעט 2% (כ-350 שינויים שנעשו) ועומד כרגע על 92% (התרגום של גרסה 3.4 עומד על 93%).

במהלך הרצאות הבזק קלטתי שאת אחת המצגות מעביר הבחור שאורז את החבילות של Iceweasel בדביאן, ולא מזמן עבר לעבוד במוזילה. תפסתי אותי לשיחה קצרה לאחר מכן, גם כדי קצת לשמוע פרטים מאחורי הקלעים של מוזילה ושל הפעילות שלו בדביאן וגם כדי להגיד לו תודה, כי אני משתמש קבוע בחבילות שלו (:

באירוע בערב שהתקיים בחסות מחוז ÎledeFrance (שפריז שייכת לו), נחשף המימוש הראשוני של LOOL, ראשי תיבות של LibreOffice OnLine – גרסה וובית של ליברה אופיס. אומנם זה עוד לא מוצר שלם, אבל כבר בשלב זה הוא נראה שעובד ועובד יפה. המחוז איל-דה-פראנס עובד על שילוב של ליברה אופיס בענן מחשוב, כולל פיתוח של הרחבה לתוכנה כדי להעביר מסמכים לענן ובחזרה, והרכיב הנוסף הוא העבודה עם התוכנה דרך הדפדפן.

את היום השני התחלתי ב-IRILL, מרכז מחקר בנושא קוד פתוח בצרפת. על הדרך פגשתי שם כמה מפתחי דביאן, כולל מי שכרגע מכהן כראש הפרוייקט. נחמד לפגוש אנשי תוכנה חופשית בכל מקום…

מבחינת הרצאות לא היה לי יום מוצלח, גם כי פספסתי הרצאה אחת שרציתי (נכנסתי לחדר הלא נכון, והתברר לי שהחדר הנכון הוא שתי קומות מתחת). שאר היום עבר בהקשבה בחצי אוזן לכמה הרצאות ועבודת תרגום עצבנית במקביל. בניגוד ליום הקודם, הפעם גם בדקתי כל מיני דברים ברמת הקוד.

הסיבה הראשונית היתה בכך שנתקלתי במחרוזות לתרגום שמדברות על דיסקטים (5.25 ו-3.5 ואפילו כונן קלטות), הלכתי לקוד להתחיל להבין למה לעזאזל יש לנו כאלה מחרוזות, בהמשך שלחתי שאלה בנושא לרשימת הפיתוח כדי לברר כמה דברים כדי ליצור טלאי בנושא. במסגרת תרגום אחר מצאתי שגיאה במחרוזת האנגלית, ושלחתי טלאי לתיקון, כולל גם מספר מקומות בהם המחרוזת מופיעה גם בשמות משתנים. בסוף היום יצרתי גם תיקון לענף של 3.3 שמטפל בעבודה שהתמונת רקע של ליברה אופיס עבור ממשק RTL מכילה את המילים BrOffice (השם בו הפרוייקט מופיע בברזיל) במקום הלוגו הרגיל של הפרוייקט (דוגמה לבעיה אפשר לראות בויקיפדיה, שהאמת שככה בכלל שמתי לב לבעיה).

באירוע בערב, אמרתי ל-Michael Meeks, אחד המפתחים כי אני שולח שאלות וטלאים לרשימת התפוצה אבל לא מקבל תשובות, וזה עוד אחרי העובדה שהוא ניסה לשכנע אותי לשלוח טלאים… עם שתיה ביד ובזמן שמחכים לפיצה, התיישבנו להתחיל לעבור על השאלות והטלאים.

השאלה לגבי הקטע של הדיסקטים הפכה לבדיקה דיי מקיפה של כמה קטעי קוד, וסיכום מה רוצים (ונראה שאפשר) להעיף. את הטלאי שיעשה את זה אני צריך ליצור בהמשך. שני הטלאים האחרים שלי הוכנסו ללא בעיה, ועל הדרך למדתי קצת GIT. בסיום הפעילות, הובטח לי סווטשרט של הפרוייקט בתמורה לטלאים (: חבל רק שהמידה היחידה שיש להם היא XL…

במהלך האירוע התחלתי בדיון לגבי חבילות השפה של הפרוייקט, שלדעתי צריך להגדיר להם קריטריונים מבחינת אחוזי תרגום. כאשר הבעיה העיקרית אינה עבור שפות חדשות (שכל הזמן מצטרפות לפרוייקט), אלא בהורדה של חבילות שפה קיימות וכיצד זה משפיע על המוטיבציה של המתרגמים. יש גם כמובן היבט שיווקי לנושא. בקיצור, צריך לראות איך דואגים לאיכות ואחוז התרגום בלי לפגוע בדברים אחרים.

בלילה גיליתי כי חלק מהתיקונים שעשינו לגרסה 3.3 של אופן אופיס לא הגיעו לגרסה 3.4 (ככה זה שעובדים הרבה עם ממשק עברי בשביל המצגת שלי על בעיות מימין לשמאל). דברים כמו "נטישה" עבור discard או כתיב מלא של מיספור ושל פיסקה. עשיתי תיקון זריז לגרסה 3.4 כדי שיכנס לגרסה 3.4.4, ובהמשך אעשה את התיקונים גם לגרסה 3.5.

:קטגוריותLibreOffice
 1. אור שפירא
  15/10/2011 ב- 11:14 pm

  אשמח לסייע בתרגום, אם רק אדע איך….
  אשמח להפנייה

 2. 17/10/2011 ב- 11:53 pm

  https://translations.documentfoundation.org/he/

  ליצור חשבון ולהתחיל לשלוח הצעות לתרגום (suggestions).

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: