ראשי > Wikipedia > ויקימניה 2011 – יום שני

ויקימניה 2011 – יום שני

לאחר שנחנו קצת מאירועי היום הראשון ומהמסיבה שבסופו, התחיל היום השני בהרצאת פתיחה של Joseph Reagle שדיבר על ויקיפדיה כהתפתחות אבולוציונית של אינציקלופדיות או פרוייקטי תוכן ברשת או כטעות שהתגלתה כחיובית. ההרצאה כללה סקירה על התפתחות תחום האינציקלופדיות בכלל וברשת בפרט. נראה כי בסופו של דבר התנאים להבשלה של ויקיפדיה היו מגיעים בכל מקרה. אולי לא בצורה הנוכחית, יתכן שעם פחות דגש לנושא החופש והתנועה שמלווה את האינציקלופדיה, אבל משהו דומה היה צפוי לקום.

ההרצאה כללה מספר ציטוטים של אקדמאים על ויקיפדיה בראשית דרכה ולאחר הפריחה הראשונית. הציטוטים לא מחמיאים בלשון המעטה ומביעים ביקורת וזלזול בפרוייקט. אך מישהו הזכיר בתגובה מהקהל שגם לפני כ100-150 שנה לא אהבו אינציקלופדיות כי האקדמאים חששו שאנשים יסתפקו בקריאת ערך קצר במקום להיכנס לעומק לנושא מסויים. החשש הגדול יותר היה שאנשים יחשבו שהם מלומדים בעקבות קריאת הערך הקצר ותפתח תחרות מי מלומד ומי לא. נראה שהחשש הזה עדיין קיים בצורה כלשהי.

התגובה המצחיקה ביותר שצוטטה היתה השוואה של ויקיפדיה לשירותים ציבוריים – היא עושה את העבודה, אבל היא מלוכלכת, מגעילה, אתה לא יודע כמה אנשים השתמשו בה לפניך ואין לך מושג איזה עוד דברים רעים תקבל ממה.

לאחר הרצאת הפתיחה עברתי להיות אחראי על החדר בו התקיימו שיחות של המפתחים של MediaWiki בין אם בינם לבין עצמם או ע"י שאלות מהקהל. לקהל היה מעניין, אם כי אותי הנושא קצת פחות מעניין באופן אישית. לפחות עד שיעלו את נושא התמיכה ב-RTL שעוד נדרשת במספר מקומות.

לאחר שבהרצאת הפתיחה בבוקר העלו את נושא של נשים בויקיפדיה שעומד על בערך 10% ולמה זה ככה, החליטו לערוך ארוחת צהריים נפרדת לכל הנשים בנכס תחת הכותרת WikiChicks (תמונה קבוצתית). רעיון שלדעתי היה חיובי מאוד, במיוחד כאשר מנכ"ל קרן מדיהויקי היא אישה, כך שהמפגש הפרטי הופך למשהו קצת יותר פורמלי.

משם עברתי לחדר שנושא הדיון בו היה ויקי באקדמיה. שם ההרצאה הרלוונטית היתה על פרוייקט בולגרי לפיתוח קורס המבוסס על ויקי. מטרות הקורס כולל הכרות עם ויקיפדיה והתנסות בתרומות לפרוייקט כמו גם הבנה את המנגנונים השונים הקשורים בעבודה העריכה. שאר ההרצאות במסלול הזה קצת פחות דיברו אלי.

לאחר מכן הלכתי למסלול שדן בעידוד התרומות של תכנים לויקיפדיה, ובעיקר זאת של הסניף הגרמני. הם בעיקר עושים פעילויות שונות להוספת ערכים בנושא מסויים ואף משיגים נותני חסות עבור תחרויות לכתיבת ערכים. מדובר בפרסים של כמה אלפי יורו לזוכים בתחרויות.

המשכתי לעוד מסלול שדן בעידוד משתתפים, אך הפעם בגוון אוניברסיטאי, כאשר מדובר על מועדוני סטודנטים שמתעסקים בתרומה לויקיפדיה והפצת ידע של המערכת באקדמיה והרצאה של מרצה לנושא של חיבור טקסטים (לפעמים נקרא גם כתיבה אקדמית או כתיבה יוצרת). המרצה הזאת משתמשת בויקיפדיה כדי לתרגל אנשים לכתוב טקסטים עבור קהלי יעד שונים ואף לקבל עליהם פידבק מהקהילה.

בין לבין הספקתי לדון קצת עם אנשים על תוכנה חופשית בדוכן של מוזילה, לדון איתם על אותו דבר מחוץ לדוכן של מוזילה וגם להזכיר להרבה אנשים לגבי אוגוסט פינגווין.

:קטגוריותWikipedia
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: