ראשי > Debian GNU/Linux > Debconf11 – יומיים ראשונים

Debconf11 – יומיים ראשונים

לאחר יום הדביאן שמיועד לקהילה המקומית, הכנס עצמו נפתח באופן רשמי. בזמן ההרצאה הראשונה נשארתי לעזור בדוכן הרשמה והגעתי לסוף ההרצאה. את רוב היום העברתי בהמשך העבודה על hocr ובעיקר על ההסבה של החבילה לתשתית Python יותר עדכנית (dh_python2). חבל רק שהמעבר הזה גזל ממני יום וחצי של עבודה ומשחקים (אם כי היו גם שינויים בחבילה שדרשו לא מעט תשומת לב שגם הם נכנסו לחישוב זמן הזה). מצד שני, אני מאוד מרוצה מהתוצאה

לאחר כמה ניסיונות, הצלחתי לתפוס את צפריר ועודד ביחד וישבנו לאכול ארוחת צהריים משותפת. נראה לי ששלושה אנשים בישראל בכנס של דביאן הוא הישג (השיא הקודם היה ב-2007). לאחר עוד קצת עבודה על hocr,  הלכתי לשמוע הרצאה שדיברה על הנושא של תשתיות הצפנה ואימות משתמשים, כאשר המטרה היא לנסות ליצור משהו שמאחד את כל המנגנונים שיש ומאפשר להפצה לתת שירות אימות אחיד. הטענה העיקרית היא שהיום יש לנו כמות אדירה של ספריות הצפנה שונות (מי שרוצה יכול להציץ בעבודה שכתבתי על הצפנה בתוכנה חופשית שסוקרת חלק קטן מאותן ספריות). כמו כן, יש פתרונות עבור פרוטוקולים ספציפיים אבל לא משהו שמאפשר לנו להיפטר מהצורך בניהול מפחות שונה עבור כל סוג הצפנה (מפתח SSH, מפתח GPG, חתימות על SSL וכו'). מצד שני, בכל שאר מערכות ההפעלה המצב לא ממש יותר טוב. רובן נותנות פתרון סביר עבור פרוטוקול אחד (X.509), אבל משהו כולל יותר.

ההרצאה הבאה שהלכתי אליה סיפרה קצת על Piupars, תוכנה שמריצה בדיקות על התקנת חבילות ומאתרת בעיות שונות בה כגון קבצים שנשארים לאחר הסרת החבילה או בעיות בהתקנה של סביבה נקייה. זהו סט בדיקות שונה לחלוטין מאלה שבודקות את סביבת הבניה של החבילה.

לאחר ארוחת הערב היה מסיבת היין והגבינה בה משתתפי הכנס מציגים וטועמים יין ואלכוהול מרחבי העולם. המגוון כאמור הוא אחד היתרונות הרבים של מפגש בינלאומי. כמות הגבינות המסריחות יצרה ארומה חזקה, ובשילוב עם הצפיפות יצרה אירוע מאוד מעניין. הריח של הגבינות הגיע במהלך הערב לכל הבניין הגדול בו מתקיים הכנס וגם לקומה השניה, וזאת למרות שהאירוע התקיים בחדר סגור בסוף המסדרון של הקומה הראשונה. מבין כל הדברים, נהנתי למצוא סוג אלכוהול יפני מתוק ומאוד טעים.

ביום השני לכנס המשכתי את העבודה על hocr, כאשר מדובר בעיקר ליטושים אחרונים של החבילה (כמו דברים ש-lintian מתלונן עליהם), והתחלתי לעשות ניסויי התקנה של התוצרים. זה בעצמו העלה עוד קצת בעיות כדי לסדר כל מיני תלויות שלא ניתן לחשב אוטומטית (בניגוד לתלויות בספריות משותפות). כמו כן, בחנתי את האפליקציה עצמה כדי לוודא שהיא עובדת תקין. אפילו מצאתי כאן מדפסת משולבת כדי לנסות לסרוק איתה.

במהלך העבודה שאלתי את Bdale אם הוא מכיר מישהו ב-Linux Foundation עבור החולצות שאני רוצה לעשות לאוגוסט פינגווין. כשהוא הסתובב אלי ראיתי שהוא לובש חולצה של הארגון. התשובה שלו שהוא יושב במוצעת הדירקטורים של הארגון והוא ידאג שאקבל תשובה. שימושי להיות בכנסים של דביאן (:

ארוחת הצהריים התעסקה בסיפורי זוועה של אנשים להגיע לכנס, ובעיקר בעיות ויזה שונות ומשחקים פוליטיים של מדינות. אחת החלק המעניינים בסיפורים היה שכנראה משטרת הגבולות כאן משתמשת באובונטו. יתכן ולא הבנתי נכון ומדובר בשוטר ספציפי, אבל זה עדיין היה משעשע. אגב, לאותו בחור מסכן שעבר לא מעט תלאות, נתנו ויזה ידנית כי המכונה שמדפיסה את הויזות לא עובדת כבר 3 שנים בגלל שאף אחד לא מצליח או רוצה לתקן מכונת חלונות שבורה.

לאחר האוכל נפגשתי עם עוד שני אנשים כאן כדי לתכנן מפגש שנושאו הוא אריזת חבילות למתחילים. אחד מהחבר'ה יזם את הרעיון והחלטתי להצטרף. בהתאם לכך הוא מעביר את רוב ההרצאה ואני אעשה כמה תוספות לקראת הסוף. סה"כ אני מאוד מרוצה מהתכנון שלו, ונראה שזאת תהיה הרצאה שימושית.

מפגישת מסדרון הזאת המשכתי להרצאה על אריזת חבילות לדביאן ביחד עם GIT, אבל היא לא ממש עזרה לי. בעיקר כי דנו בכל מיני בעיות תיאורטיות במקום במשהו תאכלס שחשבתי שההרצאה תתעסק בו. יתכן שהיא היתה רלוונטית יותר לחבר'ה עם ניסיון בשימוש עם GIT לאריזת חבילות. הנושאים העיקריים היו ניהול החלק של דביאן לעומת ה-upstream והדרך של ניהול הטלאים השונים.

משם המשכתי להרצאה על MultiArch בדביאן, דבר שדורש המון שינויים בכל שרשרת הכלים, אך גם מציג יכולות חדשות להפצה. בין אם מדובר ביכולת להריץ תוכנות 32ביט על 64ביט ועד אפשרות לסב מערכת חיה בין שתי הארכיטקטורות. ההרצאה היתה מעניינת ברמה התהליכית של דביאן, וגם השימוש באובונטו כדי לבדוק כל מיני שינויים שרוצים לעשות. מצחיק לראות שלפעמים אובונטו היא שדה המשחקים של דביאן בין אם כי יותר קל להכניס שם שינויים כי יש שחרור לעיתים קרובות, בין אם כי צריך לתמוך בפחות חבילות וגם כי יש צוות אחד שאחראי על הליבה של ההפצה במקום ריבוי מתחזקים.

עכשיו, כאשר hocr מוכנה, צריך להבין איך בונים אותה עבור unstable מאחר וכל המשחקים שלי הם על מכונת testing כי אני רוצה לוודא שהיא לא תשבר לי באמצע הכנס (בהתחלה היא הריצה stable, אבל רציתי להתקדם קצת בלי לוותר על היציבות לחלוטין). אחרי קצת משחקים למדתי להגדיר ולהשתמש ב-sbuild לשם בניות כאלה ובסופו של דבר זה אחלה דרך לעשות בניות נקיות. יש עוד כל מיני כלים דומים, אבל התעצלתי להגדיר אותם. כך שבסופו של דבר בחרתי במה שדרך הכי מעט עבודה והיה ברור מספיק כדי לעשות דיי בקלות.

לפני ארוחת הערב התקיים הצילום הקבוצתי המסורתי. כל החבר'ה עם החצאיות הסקוטיות (מסורת שהתחילה בכנס של 2007 בסקוטלנד) עמדו בשורה הראשונה ואיכשהו התברגתי מאחוריהם. ממש לפני הצילום עצמו עברתי לשורה הראשונה כי החבר'ה זזו קצת. זה גם אומר שבצילום הקבוצתי של כנס דביאן רואים אותי בחולצה של פיירפוקס. נו, יצאתי בוגד (:

ארוחת הערב התנהלה סביב הנושא של מסיבת המפתחות המתקרבות והנושא של זהות והסתמכות על תעודות ממשלתיות שונות. הטענה שחלק מהאנשים השתמשו בה היתה שהם מוכרים בפרוייקט בכינוי שלהם ולפי הפעילות שלהם בפועל, ללא קשר מה רשום בתעודה שלהם (דרכון, ת.ז., רישיון נהיגה וכו'). הטענה שלי היתה שלא ממש איכפת לי מה רשום בתעודה שלהם והאם אפשר לסמוך עליה, אבל אני רוצה לבדוק שאדם מזדהה באופן זהה בפרוייקט באותו אופן שהוא מזדהה עבור גופים אחרים. זה מבטיח שאפשר יהיה לאתר אותו בקלות יותר במקרה של בעיה.

מסיבת המפתחות התקיימה הפעם במתכונת שונה, כאשר הקהל (100 איש ברשימה הפורמלית ועוד לא מעט שלא עמדו בלוח הזמנים) חולקו ל-10 קבוצות כדי לעשות את התהליך קצר יותר וסביר. בפועל הרבה אנשים סתם הסתובבו ומצאו שותפים להחליף איתם מפתחות ואני מעדיף את השיטה המקורית של שתי שורות וזהו. ניסיתי לתפוס אנשים בדביאן ממוקמות הזויים כדי לשפר את הקישוריות של המפתח שלי וגם כדי לאסוף חתימות על המפתח "החדש" שלי (שנוצר לפני יותר משנתיים ולא קיבלת חתימות). מסתבר שמאז הקשיחו את התנאים למפתחות וכנראה שאצטרך ליצור מפתח חזק יותר לקראת הכנס הבא. אולי בעזרת שחר וצפריר (שני מפתחי דביאן) אצליח להכניס מפתח כזה לאחר אוגוסט פינגווין במקום לחכות לכנס הבא.

בשעה טובה הגיע הזמן לבצע את ההעלאה של hocr למאגר החבילות ולאחר כמה ניסיונות לא מוצלחים כתוצאה הגדרות של ה-sbuild הכל הסתדר. בשעה טובה סיימתי אחת מהמשימות הגדולות שהיו לי עבור דביאן עברי. בהמשך הערב עברתי על באגים שנפתחו על החבילות שלי באובונטו, וזאת כי מידע כזה שולב בדף פרטי החבילות שלי בדביאן. כמעט כל הבאגים הם ישנים יחסית, ורובם נסגר מחוסר רלוונטיות לחבילות (בעיקר כל מיני בעיות על המערכת המותקנת). בכל מקרה, כשאני מסוגל, אני מנסה לסגור את הבאגים של אובונטו מתוך ה-changelog של דביאן. היתרון של שיתוף פעולה בין ההפצות.

:קטגוריותDebian GNU/Linux
 1. 27/07/2011 ב- 10:10 am

  אתה זוכר ש־hocr לא מתוחזקת יותר … נכון? וגם הפורק שלה לא…

  אז על מה בדיוק אתה עובד…?

  – דיאגו

 2. 27/07/2011 ב- 10:19 am

  עד עכשיו בדביאן היה את גרסה 0.8.2, אז לפחות רציתי ליישר קו לגרסה 0.10.17 שיצאה ב-2008. חוץ מזה, התוכנה אולי ישנה, אבל עדיין עושה את העבודה יפה.

 3. a
  27/07/2011 ב- 2:02 pm

  זה נקרא יפה? אני מצליח להגיע מקסימום ל 70-80% זיהוי, וגם זה בתנאים טובים.

  זה לא ממש עוזר מול תוכנות מסחריות שכבר עברו את ה 95% גם בתנאים קשים יותר.

  • 27/07/2011 ב- 7:39 pm

   כותבים לך תוכנה חופשית, אף אחד לא מכריח אותך להשתמש בה. אני מרוצה מזה שיש משהו חופשי ואומר תודה בעוד שאתה רק מתלונן. את המרץ שלך אתה מוזמן להפנות לתרומת קוד או להוצאת כסף על רישיון מסחרי.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: