ראשי > Free Software in Israel > פורמט קבצים רשמי בישראל

פורמט קבצים רשמי בישראל

בעקבות הפוסט של זיו גלסברג אודות הנחיות בדבר הגשה אלקטרונית של בקשות לרשם הפטנטים התחלנו בעמותה לחשוב על נייר עמדה בנושא עבור הרשם כדי למנוע את השימוש בפורמט מסמכי וורד כהוראה מחייבת של הרשם. לצערי הזמן קצר (עד יום שני 13.9) והמלאכה מרובה. איסוף נקודות מבוצע בעמוד ייעודי בויקי ובהמשך יכתב בו הנוסח של המכתב שאנחנו רוצים לשלוח לרשם.

למרות שמדובר בהוראה נקודתית, כל העניין גורם לי לחשוב על המשמעות הרחבה יותר של פורמט קבצים רשמי בישראל. מדינות רבות באירופה כבר אימצו את ה-ODF כתקן רשמי למסמכים שלהם (רשימת מדינות) וחדשות ממשיכות להצטרף.

אנשים רבים חושבים שהמאבק הזה הוא קרב בין מיקרוסופט אופיס לבין אופן אופיס, אבל זה ממש לא המצב. מדובר על מאבק בין תקני שונים לפורמט מסמכים ועל היכולת לממש אותם בפועל. שני המועמדים הרלוונטים הם OpenDocument Format ו-Office Open XML (לא להתבלבל עם Openoffice). התקן השני מחולק לשני חלקים שהראשון ביניהם הוא transitional והשני הוא strict. החלק הראשון מיועד לתקופת אימוץ התקן ולא עבור מסמכים חדשים בעוד השני מיועד לכל מסמך חדש. הפיצול לשני החלקים הוא ההבדל המשמעותי בין התקן שאושר בגוף התקינה ECMA לבין מה שאושר אח"כ בגוף התקינה ISO ומהווה את התקן הפורמלי.

אך יש בעיה קטנה, מיקרוסופט אינה תומכת בתקן שהיא עצמה דאגה לאשר ב-ISO אלא העדיפה לתמוך בתקן הראשוני שלא התקבל ודומה לחלק ה-transional של התקן שכן התקבל. כך שבעוד החברה רצה לאשר תקנים, היא נכשלת במימוש שלהם. כך שאולי בגרסה הבאה (אופיס 15, זה שאחרי אופיס 2010) תהיה תמיכה מלאה.

יש לזכור כי זאת נקודה חשובה בנושא התקנים – מיקרוסופט היום משתמשת בתקן שלא התקבל באופן נרחב ע"י גוף תקינה. וכל המסמכים שנכתבים בפורמט זה לא בהכרח יתמכו בעתיד כי תדרש המרה לתקן המלא (strict).

ונקודה שאולי תהיה קרובה לליבו של רשם הפטנטים והוא שהתקן ה-transtional מכיל חלקים בעלי פטנטים של מיקרוסופט. היא אומנם הבטיחה לא לתבוע משתמשים כתנאי להכרה בתקן, אבל זה עדיין יכול להיות בעייתי ביותר בכל מיני סיטואציות.

ה-ODF כתקן פתוח, זוכה למספר מימושים יפה, החל באופן אופיס ותוכנות קוד פתוח נוספות, מוצרי IBM, ואפילו מיקרוסופט אופיס (2007 SP2 ומעלה). כך שאימוץ התקן הפתוח אינו דורש מהצרכנים להחליף תוכנה, אלא מאפשר להם מגוון רחב כראוי לתקן פתוח.

:קטגוריותFree Software in Israel
 1. 09/09/2010 ב- 7:33 pm

  באופן מעשי, את מרבית האנשים לא מעניינים ויכוחים על פורמטים. מבחינתם שתקדד את כל המסמכים גם ב־text/plain או rtf, והרי לך פורמטים נגישים לכל ללא בעיות תאימות ותקנים מסובכים להבנה.

  מלחמת פורמטים דומה התחוללה בשנים האחרונות, ובה פורמט PDF של אדובי לקח ובגדול, וכיום אדם שלא יודע לפתוח קבצים אלו נחשב למאותגר טכנולוגית. כדי שפורמט אחד יתקבל כברירת המחדל ולא השני (מה הבעיה שלהם בכלל לאשר שימוש בשני הפורמטים בהנחה ששניהם נתמכים?) אנחנו צריכים להוכיח שלא יהיו למשתמשים בעיות תאימות בפתיחה ושמירת הקבצים במעבד התמלילים המועדף עליהם. ניתן לפתור את זה באמצעות פרסום מידע על רכיב קוד שמבצע את ההמרה בעצמו או אפילו webservice שאפשר יהיה להעביר בו את המסמכים ולקבל אותם בפורמט המועדף.

 2. 09/09/2010 ב- 8:08 pm

  PDF לא סתם "לקח בגדול". נוצר תקן של ISO שהתבסס על PDF. בין השאר אחת מתוצאות התקן הזה היה תת־התסדיר PDF/A שמכיל קבצים שמתוכננים כך שלא תהיה בעיה לקרוא אותם גם בעתיד (לא מסתמכים על גופנים לא מוטבעים, על קישורים חיצוניים, ועוד).

  קבצים שתוכל לקרוא אותם בעתיד הם שיקול חשוב. לא פחות חשוב מהיכולת שלנו כיום לקרוא קבצים מהעבר.

 3. 09/09/2010 ב- 8:54 pm

  צר לי לקלקל את האווירה, אבל כדאי להיות מודעים שהתאימות של תוכנות שאינן אופן אופיס לפורמט של ODF רחוק מלהיות במצב משביע רצון. למשל, כאשר אני פותח קובץ ODF בעזרתMS Office 2007 או אפילו 2010, הקובץ רחוק מלהיות שמיש. אם מדובר רק בטקסט, אז מילא (אפילו אז יש בעיות בהגדרות הכיוון של טקסט עברי). אבל בבקשה לפטנט אפשר לצפות שיהיו אלמנטים פחות טרוויאלים – נוסאות מתמטיות או שרטוטים. במקרה כזה המצב עגום. אם הייתי שולח לרשם הפטנטים קובץ ODF והיו פותחים אותו שם עם MS Office, זה היה מביך. לכן כל עוד רשם הפטנטים לא משתמש בעצמו באופן אופיס, לא סביר לצפות ממנו שיסכים לקבל את הפורמט הפתוח. ברור שהאשמה למצב הזה היא כולה של מיקרוסופט, אבל כדאי להיות מודעים למגבלות הממשיות לפני שהולכים להילחם בטחנות רוח.

 4. 09/09/2010 ב- 11:16 pm

  תומר, מסמך טקסט פשוט לא ממש עוזר כשצריך לעצב את הטקסט ולהוסיף תמונות.

  צפריר – תודה על המידע, אבל יכולות העריכה של PDF הן מוגבלות. ואף אחד לא מתכוון להשתמש בפורמט זה חוץ ממשהו "לקריאה בלבד" או כהכנה לדפוס.

  חזי – תודה על המידע לגבי התמיכה באופיס של מיקרוסופט. זאת דוגמה טובה לאיך הם נלחמים בתקנים אחרים בצורה מלוכלכת.

 5. 10/09/2010 ב- 9:18 am

  הבעיה הגדולה של פורמט doc הוא שאין באמת תקן לפורמט הזה. כל גרסה חדשה של MS Office שומרת לעצמה לשנות לגמרי את המבנה שלו בצורה שלא יצליח לספק מענה בגרסאות הקודמות, וכך להבטיח שתהיה צריך לרכוש גרסה חדשה של תוכנת ה Office שלהם. הפורמט של docx לא נתמך כמו שצריך על ידי מיקרוסופט עצמם, שוב פעם מאותה סיבה. למעשה OpenOffice תומך טוב יותר ב docx מאשר מיקרוסופט.

  כתבתי על זה פוסט לפני שנה:
  http://idkn.wordpress.com/2009/12/27/the-office-suite-is-not-interesting-the-information-is/

 6. 10/09/2010 ב- 9:26 am

  עידו, יש להבדיל בין תקן כלשהו לבין המימוש שלו. במקרה של מיקרוסופט, גם את התקן שהם קידמו הם לא מממשים כמו שצריך. עד פורמט OOXML הראשון, לא היה אפילו תקן לדבר עליו.

  זאת הסיבה שהדיון הכללי צריך להיות על התקנים ולא על מימוש זה אחר, בתנאי שקיים יותר ממימוש אחד כדי להבטיח מגוון ולא נעילה לתוכנה ספציפית.

 7. 10/09/2010 ב- 10:54 am

  אמנם אני יכול להאמין שמיקרוסופט משחקים משקים מלוכלכים בכל מקום שרק עולה על הדעת, אבל אני לא בטוח שהבעיות בתמיכה ב-ODF קשורות לזה. גם לתוכנות קוד פתוח כמו Abiword יש בעיות (גם אם פחות) כשמנסים לייבא מסמך ODF, ושם אף אחד לא יטען שזה בזדון. כנראה שהמפתחים מתרכזים בפונקציה העיקרית של התוכנה – "עיבוד תמלילים", ומשאירים לעתיד הלא מוגדר את הטיפול המלא בפונקציות פחות נפוצות כמו נוסחאות.

 8. 10/09/2010 ב- 11:04 am

  חזי, ההבדל העיקרי הוא של־ODF יש כמה מימושים בלתי־תלויים. זה חושף מראש את הבעיות ולא מאפשר להסתיר אותן. נוסחאות לא הוגדרו מספיק טוב בתקן המקורי, אולם הוגדרו בצורה מדוייקת יותר בגרסה הנוכחית שלו. זה בין השאר, בגלל המימוש המקביל של KOffice שחשף את הבעיה בצורה שאי־אפשר להתעלם ממנה.

 9. 10/09/2010 ב- 11:20 am

  תודיעו לי כשתהיה החלטה במריבות הפורמטים המטופשות האלה. בנתיים, HTML הוא עדיין הפורמט הטוב ביותר להצגה והדפסה של מסמכים, וכולם תומכים בו בצורה מתקבלת על הדעת. :p

  בכלל לא ברור לי למה ממשיכים להתעלם מהפורמט הזה. אפילו אפשרות השמירה של מיקרוסופט בפורמט HTML הופכת לסבירה לאחר שמריצים כמה סינונים על הקובץ. נכון, יהיה מי שיגיד בצדק שהפורמט הזה מיועד רק לתצוגה של התוכן, אבל בזכות CSS (ובמיוחד ‎@media print) אפשר לעשות איתו כיום את כל אותם הדברים שאתם מבצעים במעבד התמלילים המועדף עליכם.

 10. שי
  10/09/2010 ב- 1:26 pm

  HTML או PDF הם אפשרויות מצוינות לגרסאות מבודדות של מסמכים; הדבר העיקרי שחסר בהם (ככל הידוע לי, וכפי שעלה בעניין הנוכחי של משרד הפטנטים) הוא מעקב אחר שינויים (אפשר כמובן להציג מסמך עם שינויים ב־HTML, אבל זה לא מתוקנן בשום צורה).

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: