ראשי > Free Content > יש קהילה? בטח שיש!

יש קהילה? בטח שיש!

עירא שואל אם היתה קהילה?, אך לדעתי השאלה בלשון עבר אינה נכונה. השאלה היא האם יש קהילה והתשובה היא בהחלט חיובית.

קל להגיד, אך גם צריך לנמק… ובכן, דבר ראשון יש מספר מרכזים גיאוגרפיים פעילים, שגורמים לאנשים בראש ובראשונה להיפגש על בסיס תחומי עיניין (הרצאות), ובחלק מהמועדונים גם להרים מסיבת התקנה שנתית מכובדת. כמו כן, יש אנשים שעושים דברים מאוד יפים בקהילה ומקבלים לא מעט פידבק (מזרים או hocr). בתחומים שונים יש לנו אנשים שפעילים בפרוייקטים התוכנה החופשית הגדולים (הפצות, סביבות גרפיות וקרנל). וגם אפילו היינו מעורבים בדיונים של גופי הממשלה (וועדות, הצעות חוק וכו').

אז נכון שאין לנו גוף גדול שמעסיק אנשים כל הזמן (דוגמת אדם טבע ודין או התנועה לאיכות השלטון), אבל יש לנו אוסף של אנשים שעושים, רק שמעט מהם רוצים לארגן דברים גדולים ומעדיפים לעבוד באופן עצמאי. הם בטח לא מוכנים לתת קרדיט לקהילה (והעמותה) על העבודה.

עניין נוסף הם יחסי האנוש בין חברי הקהילה, לא כולים מסתדרים עם כולם (לגיטימי), לא כולם אוהבים את כולם וכו', אבל אנשים לא יודעים להבליג או פשוט להגיד "לא תודה, או לא מתאים לי" ובמקום זה מעדיפים לתקוף ולבקר (באופן שלילי) אחד את השני. והדבר יוצר מוטיבציה שלילית אצל הרבה אנשים. אלה שכן מעיזים יוצאים בחלק מהפעמים עם הרגשה של "למה לי כל זה?".

זאת גם אחד הסיבות (מעבר לאילוצי זמן) שאני מעדיף לעבוד לבד או בקבוצות קטנות, ולא ממש להתייחס לביקורת פומבית על פעילות שלי. מי שחשוב לו, ידע יפה מאוד ליצור איתי קשר (מייל/טלפון) ולדבר איתי על הנושא. אנשים אחרים גם ידעו לפרגן כמו שצריך ועזרו בנושא המוטיבציה. כך שלדעתי אנשים פשוט צריכים לעשות ולראות מה תופס – מימוש אמיתי של שיטת הבאזר.

שכל אחד יעשה מה שבא לו – רק אל תפריעו לאחרים…

אז נכון שהרבה קטרים של הקהילה מלפני 5 שנים הורידו את רף הפעילות (כל אחד מסיבותיו הוא), אך זה מבטיח כי אנשים אחרים יוכלים להתבלט בקלות. באופן אישי אני בהחלט נהייתי יותר קולני (או לפחות כותב יותר פוסטים) בנושאי תוכנה חופשית. מצאתי את הנישות שלי והחלטתי להתרכז בהן.

יש אנשים שהצטרפו לקהילה, ואחרים שחזרו להיות פעילים יותר כשהתפנה להם זמן. הדברים דינמיים וככה זה צריך להיות. מבחינתי, זאת שיטת הבאזר במיטבה, גם אם יש תקופת "חלשות" יותר.

:קטגוריותFree Content
 1. 18/12/2008 ב- 9:14 pm

  הי קפלן,
  לא שאני מומחה גדול או מכיר את ההסטוריה המקומית, אבל אני קורא את מה שאתה כותב והמסקנה שלי היא שבעצם אתה מסכים ש… אין קהילה.
  מה שיש זה אוסף קטן של אינדווידואלים שמנסים לקדם באופן עצמאי נושאים שחשובים להם (כמו העבודה המדהימה שאתה עושה), או מגבשים סביבם מיקרו-קהילות מסביב לפרוייקט כזה או אחר.
  זה יפה, זה חשוב, אבל זה בעיני רחוק מלהיות קהילה (או יותר בעדינות, רחוק מלממש את הפוטנציאל של קהילה).
  קהילה היא אוסף של אנשים בעלי מטרות משותפות \ ערכים משותפים \ תחומי ענין משותפים, המאוגדים במסגרת כלשהיא (פורמלית או לא) בעלת כללי משחק מוסכמים (פחות או יותר) ופועלים יחד להשגת מטרות משותפות. הדגש לטעמי הוא "פועלים יחד להשגת מטרות משותפות".
  את זה לא ראיתי עד היום.
  כן ראיתי אותך למשל מארגן דברים מרשימים ברמת המיקרו – נגיד, בתחום ה-OO, אבל לא ראיתי שום התארגנות קהילתית למען מטרה יותר גדולה או עקרונית (אם יש כאלה שפיספסתי או שכחתי, אני מתנצל). מתי בפעם האחרונה נגיד היתה עשיה מרוכזת של נגיד 10-20 איש במשך מספר שבועות ומעלה למען מטרה כלשהי? (למשל, קוד פתוח בבתי ספר, נגישות ועמידה בסטנדרטים באתרי האינטרנט המסחריים בארץ, פעולות נגד חקיקת חוקים פולשניים לצמצום החופש מהחודשים האחרונים או כל מטרה משמעותית אחרת).
  הלוואי שהיה. אני לא שמעתי על עשיה קהילתית כלשהי, חוץ מארגון יום כיף סגור כל אוגוסט. טוב, ברור שאני קצת מקצין ופרובוקטיבי, אבל אני מקווה שזה יתרום לדיון אמיתי. ככה זה באמת נראה מהצד.
  השאלה איך אפשר לעשות אחרת – יותר שיתוף פעולה, יותר תקשורת, יותר אנשים חדשים וכו'. להערכתי, הכישורים הרלבנטיים כאן הם לא כישורי תכנות אלא סט שונה של כישורים…

 2. Lior Kaplan
  18/12/2008 ב- 9:46 pm

  אני מסכים איתך שאין כאן קהילת ענק שעבור כל נושא קטן אפשר למצוא הרבה אנשים שיתעניינו בו, אך בקהילה קטנה – גם הפרוייקטים קטנים.

  יש היום קהילה יחסית מבוזרת עם איים קטנים של עשייה, אבל כל עוד אנשים מודעים אחד לשני, משתפים פעולה כשהם יוכלים – זאת קהילה. לא בהכרח צריך לראות כאן תנועת אנשים ענקית בכל דבר.

  בו נעשה ניסוי מחשבתי – קח יום עיון מסחרי – תוריד לי את הארוחה המפוארת, ותראה איך רוב האנשים לא מגיעים ותשאר עם גרעין קשה שכן חשוב לו להיפגש. ככה לדעתי זה גם אצלנו – יש גרעין קשה שעושה, אבל לא בהכרח מתעסק בגיוס המונים כל הזמן.

 3. 19/12/2008 ב- 12:42 am

  ליאור, לא התכוונתי לתת דוגמה למספרי ענק אלא להיפך – מה זה לגייס עשרה אנשים למען מטרה עקרונית וחשובה? זה נראה לי כלום. כל כך הרבה אנשים מתפרנסים למשל מלינוקס (רק אנשי סיסטם לינוקס במשרה מלאה יש מאות רבות בארץ אם לא יותר), וה"קהילה" הזאת לא מנסה בכלל להגיע אליהם…
  בקשר לניסוי המחשבתי, אני אתן לך דוגמא מהחיים. אגף התמיכה באורקל מארגן ימי עיון פתוחים בנושאים שונים ביחד עם ארגון המשתמשים הישראלי (פורום DBA, פורום BI, פורום אבטחת מידע) שמתעסק בטכנולוגיות הקנייניות שלנו. אלה אירועים שמתרחשים בין 14:30 ל-18:00 (בלי ארוחת צהריים מפוארת או פרסום רב), ומגיעים למרביתם מעל ל-100 איש. לא רק זאת, בכל אירוע יש לפחות הרצאה אחת של חבר מהקהילה שמשתף מנסיונו לגבי פרוייקטים שהוא ביצע.
  בכל מקרה, אתה מחזק את דברי, הקהילה "לא מתעסקת בגיוס", כן, אין מאמץ לבנות ולהרחיב את הקהילה, וזה בעיני משהו מאוד מהותי – הפוטנציאל הרב לעשיה שלא מתממש.
  בעיני, מי שלא מכוון למטרה גדולה לא יוכל להגיע להשגים גדולים.

 4. דורון
  19/12/2008 ב- 11:13 am

  היי אופיר,

  יש הבדל עצום בין קהילת משתמשי אורקל לבין קהילת הלינוקס . והסיבה היא גוף תומך אשר מצוי ברקע .
  לכן – אי אפשר כלל להשוות את הקהילות .
  כאשר יש גוף תומך ברקע של הדברים , המשמעות היא שיש תקציבים, יש אנשים שעושים דברים (גם במסגרת עבודתם ) ולמעשה נוצרת עשיה .

  צריך להבין, שה"קהילה" המקומית , בין אם היא קיימת ובין אם לאו , בתחום של תוכנה חופשית, נפגעה כאשר נכנסו אינטרסים מסחריים (כלומר בפועל אין גוף תומך) , יש לזה משמעות עצומה, כל דקה שמישהו משקיע בכיוון של הקהילה , היא דקה מזמנו הפרטי האישי.

  10 דקות של עשיה שכזו לא יכולה להשתוות לשעות רבות של עשיה כאשר מישהו מממן לך את העשיה הזו (כלומר עשיה במסגרת עבודה) .

  אין ספק , שיש לאורקל קהילה מאד מכובדת .. אבל האם אפשר לעלות ביום עיון טכני את הנושאים של נניח "שיכפול נתונים ב MySQL Cluster " ? האם אפשר להעלות הרצאה שכזו בלי שתיווצר התחושה שאם מעלים את זה זה רק כדי לבדוק איך הדברים עובדים לעומת אורקל ?
  לדעתי התשובה היא לא .. !
  הייתרון שיש לקהילה שמסתייעת בגוף שנמצא ברקע ועוזר , מהווה חיסרון כאשר מדובר על החופש של הקהילה לעסוק בנושאים שונים .
  המשמעות היא שלכאורה קהילת אורקל וויתרה אולי על התעסקות בנושאים מסויימים כי נושאים אלו אינם באג'נדה של אורקל כחברה.

  בקהילת הלינוקס , היו על כך לא מעט מריבות וויכוחים שנבעו מהדברים הללו – כרגע הקהילה בוחרת במודע או שלא במודע לא לוותר על החופש שלה , גם אם זה אומר שיותר קשה להזיז פעילות , גם אם זה אומר שיותר קשה לעשות דברים ..
  אף אחד לא אמר שלהיות חופשי זה דבר קל ..
  הכי קל היה (הגיונית) לעבוד כמו המועדונים של "אנשים ומחשבים" , לקבל חסויות מסחריות – המחיר הוא וויתור על החופש – וכאן יש סתירה או בעיה .

  לי אישית, אין ספק שצריך להעלות את הנושא לדיון מחודש , האם לצרף ולשתף פעולה עם כוחות מסחריים שכאלו וחשוב מכך , מהן הגבולות של ההתערבות של גופים שכאלו .. כאשר הסכמנו בעבר , היו גופים מסחריים שמבחינתם הגבול היה בקביעות של האג'נדה הטכנולוגית – מבחינתי האישית , זה משהו שהוא לא ייתכן .
  אין לי בעיה עם גופים תומכים , יש לי שאלה לגבי רמת המעורבות שלהם ..

  – דורון

 5. 20/12/2008 ב- 12:14 am

  הי דורון,
  ליאור העלה את הנושא של ימי עיון מסחריים – רק נתתי דוגמא לכך שזה אפשרי גם בלי פיתויים חומריים… דוקא הדוגמא של אורקל היא מאוד רלבנטית – כיום ארגון המשתמשים של אורקל הוא לא עצמאי, והוא במהלך של פיתוח מקורות תקציב כדי להתנתק מהתלות בנו, כדי שהוא יוכל להציג בחופשיות מוצרים משלימים ומתחרים, בין היתר.
  אני מסכים שהחופש של הקהילה הוא קריטי, אבל אני לא משוכנע שהיא חייבת תמיד להיות מבוססת על התנדבות מעבר לשעות העבודה… יש עוד הרבה אפשרויות והזדמנויות שלא מנוצלות.
  שים לב, אני לא מדבר על חסויות לכנס כזה או אחר, זה ממש לא מענין אותי. אני מדבר למשל על עשיה משותפת למען מטרות עקרוניות (נתתי דוגמאות של נגישות אתרים, קידום קוד פתוח בחינוך וכו').
  טוב, אני צריך לחשוב על זה קצת בשביל לתת דוגמאות.

 6. 01/01/2009 ב- 10:26 pm

  קפלן, אתה ענק, כל הכבוד לך!
  הקהילה שלנו צריכה הרבה אנשים כמוך, יותר נכון רק אנשים כמוך

  ועכשיו בנימה יותר אישית לחברי הקהילה
  תתבגרו, תפסיקו עם ההשמצות, תלמדו להכיר בדעות האחר ולנסות להבין אותן אם אתם לא מקבלים אותן

  הקהילה הבאה ראויה להקרא לדעתי – גנון לינוקס ישראל, בגנון סדנה למשיכה בצמות, זריקת חול על פעילים שמעצבנים אתכם והכי חשוב – כינוי אותם הפעילים בשמות גנאי חריפים כגון "קקי" ו־"פיפי"

  באמת חבר'ה, אני מבין ומכבד את כך שרבים מחברי הקהילה הם צעירים (חלקם בנפשם וחלקם בראסמי) אך באמת שאין צורך להגרר לצורות התנהגות מכוערות ו/או ילדותיות…
  והאמת שמנסיוני (הלא רב) דווקא הצעירים בקהילה הם חובבי הרוגע והשלווה, אולי לנו עוד יש מה ללמוד מהם

  בברכת שנה אזרחית טובה ומועילה לכולנו והתבגרות מוצלחת לאלה שעוד לא הספיקו עד עכשיו,
  ירון שהרבני – פעיל ומתרגם לעברית בקהילות הקוד הפתוח

 1. 21/12/2008 ב- 11:39 am
 2. 02/01/2009 ב- 1:10 am

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: